Egzaminy i certyfikaty znajomości

Certyfikaty językowe to nic innego jak zaświadczenia potwierdzające znajomość języka na danym poziomie. Różnią się one tym, od zwykłych zaświadczeń, chociażby ze szkół językowych, że wydawane są po odpowiednim egzaminie, którego formę, stopień trudności i inne elementy z nim związane określa odpowiednia, państwowa komisja. Przykładem takich działań jest, dość niedawno powstała Państwowa Komisja Poświadczeń Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, która wydaje zaświadczenia w zakresie znajomości języka polskiego cudzoziemcom pozytywnie zdającym egzamin z języka polskiego.

Najważniejszy, europejskim dokumentem w tej dziedzinie jest Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment (CEF), który określa między innymi ocenianie i sposób nauczania. Określa on także wiedzę i umiejętności na określonych poziomach zaawansowania.

Do najbardziej popularnych certyfikatów językowych należą te z języka angielskiego. Wśród nich możemy wyróżnić kilka rodzajów (nie tylko ze względu na stopień zaawansowania, ale również na przykład rodzaj słownictwa). Do najpopularniejszych certyfikatów z języka angielskiego należą:

1. BEC – Business English Certificate- to tak zwany egzamin biznesowy, potwierdzający znajomość języka biznesowego, który prowadzony jest na trzech poziomach zaawansowania.

2. CAE- Certificate in Advanced English – jest to egzamin potwierdzający ogólną znajomość języka angielskiego.

3.CPE – Certificate of Proficiency in English – jest potrzebny tym, którzy zamierzając uczyć języka angielskiego w szkołach wyższych.

4. FCE – First Certificate of English – najbardziej popularny certyfikat, który potwierdza ogólną znajomość języka angielskiego.

5. EFB – English for Business – potrzebny jest osobom poszukującym pracy w międzynarodowych koncernach.

6. EFTI – English for Tourism Industry – egzamin dla pracowników związanych z turystyką.

7. GMAT – Graduate Management Assesment Test- muszą go posiadać osoby zainteresowane studiami MBA.

8. TOEIC – Test of English for International Communication – test sprawdzający stopień komunikatywności.

9. TOEFL – Test of English as a Foreign Language – sprawdzający ogólną znajomość języka i umiejętności posługiwania się nim na co dzień.

10. TSE – Test of Spoken English – to uzupełnienie TOEFL.

11. SEFIC – Spoken English for Industry and Commerce – egzamin biznesowy.

Ponadto popularne są także egzaminy z języka francuskiego (DELF, DALF, Acces au DELF 2 eme degre), niemieckiego (GDS, KDS-Grosses, ZD, ZMP, PWD, ZOP, ZDfB), hiszpańskiego (Diploma Basico de Espanol, Diploma Superior de Espanol), włoskiego (CILS, CELI, DELI, DALI), rosyjskiego (TORFL).